post title

Winners - Monthly Competition - October 2017




Best Feature Film:
Diamond Award: The Lurking Man (Maritza Brikisak)
Platinum Award: Torrent (D.J. Rivera)
Gold Award: Gun (Sam Upton)
Silver Award: Mi'raj (Tariq Umar Khan & Sapan Narula)
Bronze Award: Nowhere Mind (Ben Nissen)

Honorable Mention:
The Whole (Rodrigo Moreno Fernandez)

Best Short Film:

Diamond Awards:
The World In My Dreams (Anusha Srinivasan Iyer)
Antecedent (Sawi Baladi)
Possibility (Siena Pinney)
The Somnium (Jingyu "Olivia" Liu)

Platinum Awards:
Embers & Dust (Patrick Biesemans)
E (Chasen Parker)
Sono (Maximilien Blanc)
Heaven Knows (Shangshi Chen)

Gold Awards:
The Color War Ends Tonight (Lifu Chen)
Wine and Eggs (Sertac Bozkurt)
Apple (Jiankun Du)
Soul Communicator (Liang Kai Wei)

Silver Awards:
San Wont "Without Shame" (James Micheal Marshal)
Camp La Reina (Ruby Bowman, Susannah Joffe & Cate Gillham)
Montag (Marina Maesso)

Bronze Awards:
Eli (Yayun Hsu)
Rigor Mortis (Matthew E. Robinson)
Golden Age (Jermey Ashley Pair)

Best Drama:
Diamond Award: Videl (Jorge Ospina)
Platinum Award: I Thank The State (Freddie Gerrard - Abbott)
Gold Award: I Promised Her Life (Robert Nazar Arjoyan)
Silver Award: Creative Block (Nicola Rose, Tine DiLucia & Véronique N. Doumbé)

Best Horror:
Diamond Award: Blackout (Timothy Collins)
Platinum Award: Insomnia (Reginald Span)
Gold Award: Frozen In Time (Daniel Duane)

Best Sci-Fi:
Echo (Ryan Robert Minford)

Best Dramedy:
Just Saying (Nick Reed)

Best Thriller:
Cells (Raymond Wood)

Best Romance:
Lucid (Ian Fisher)

Best Experimental:
Diamond Award: Language Is Dead (Jermaine Manigault)
Platinum Award: As She Goes (Audrey Kurtz)
Gold Award: Hostess (Ruby Bowman)

Best Animation:
The Orange Crayon (Eric Hug)

Best Web Series / Pilot:
Diva's Perfect Posse: Ep. 1.1 Perfect Pumps (Stephen Burhoe)

Best Trailer:
Tesoco Nuevo: Land of Jaguars (Fernando Costantino Martinez Belmar)

Best Student Film:
Diamond Award: Black Moonlight (Dmitry Kharchuk)
Platinum Award: Going Mental (Camara Rauen)
Gold Award: Grandma's Dress (Ande Williams)
Silver Award: Twenty Years After (Yiqing Catharine Lin)
Bronze Award: The Reward (Yunhong Guo)

Honorable Mention:

Best Documentary:
Diamond Award: Trace Our Ancestors In Occitanie (Momchil Ap. Karamitev)
Platinum Award: For the Love of Money (Rafael Cubillo Jr.)
Gold Award: Banjos, Bluegrass, and Squirrel Barkers (Rick Bowman)
Silver Award: The Tyranny of Distance (Gabriel Diamond & Matthew Beighley)
Bronze Award: Silent Roars (Maia Krall Fry)

Hoorable Mentions:
What's Love Got To Do With It (Sofia A. Wellman)
Red Sea (Alberto Gatto)

Best Music Video:
Diamond Award: Never Stop (Live Version) (Josephine Halbert)
Platinum Award: This Is Not The Time (Be A Human) (Joeann Calabrese)
Gold Award: RIN - IWDDMB (Simon Reichel)
Silver Award: Everyday (Yayun Hsu)
Bronze Award: Follow (Stephen Meance)

Honorable Mention:
Feel It Still (Miranda Wang)

Best Director:
Diamond Award: Jarek Marszewski (Bikini Blue)
Platinum Award: Anusha Srinivasan Iyer (The World In My Dreams)
Gold Award: Momchil Ap. Karamitev (Trace Our Ancestors in Occitanie)
Silver Award: Liang Kai Wei (Soul Communicator)
Bronze Award: Ben Nissen (Nowhere Mind)

Best Actor (Female):
Diamond Award: Chunxiao Ouyang (Black Moonlight)
Platinum Award: The Lurking Man (Maritza Brikisak)
Gold Award: Micheal Drew (San Wont "Without Shame")
Silver Award: Vedant Gill (The World In My Dreams)

Best Cinematography:
Diamond Award: Bikini Blue (Jarek Marszewski)
Platinum Award: Nowhere Mind (Ben Nissen)
Gold Award: Apple (Jiankun Du)
Silver Award: Hostess (Susannah Joffe)

Best Score:
Diamond Award: The World In My Dreams (Anusha Srinivasan Iyer)
Platinum Award: Frozen In Time (Robert Chastain)
Gold Award: To Quiet My Mind (Joey Paul)

Best Editing:
Diamond Award: Victory (Sophie Yu Liu)
Platinum Award: The Lurking Man (Maritza Brikisak)
Gold Award: The Reward (June Yuting Jin)
Silver Award: Apple (Jiankun Du)
Bronze Award: The Somnium (Ya-Chun Chan)

Best Visual FX:
To Quiet My Mind (Damian Nemire-Pepe)

Best Feature Screenplay:
Diamond Award: Stoning The Jasmine (Zaina Deeb)
Platinum Award: The Last Prison (Richard Geiwitz)
Gold Award: Torrent (D.J. Rivera)
Silver Award: The Christmas Millionaire (Ron Riekki)
Bronze Award: The Miskids (Wendy J.N. Lee)

Best Short Film Screenplay:
Diamond Award: The Bikers' Wave (Damien Mazza)
Platinum Award: Language Is Dead (Jermaine Manigault)
Gold Award: First Prize (Carl B Clark)
Silver Award: Baby's Breath (Elijah Noble El)
Bronze Award: The Dress (Mat Sheldon)



August 2017 Winners June 2017 Winners April 2017 Winners February 2017 Winners November 2016 Winners September 2016 Winners August 2016 Winners